Bluusikuningas B.B. King

Autor Daniel de Visè

Tõlkija Kaisa Ling

Sisututvustus

Riley B. King (1925–2015) sündis Mississippi osariigis Itta Bena linna lähedal valge taluniku Jim O’Reilly istanduses. Muusikasse armus poiss juba noores eas. Innustatuna oma nõo Bukka White’i kitarrist ning Blind Lemon Jeffersoni ja T-Bone Walkeri plaatidest õppis B.B. kitarri mängima ainulaadses meloodilises stiilis, millest sai tema kaubamärk.

B.B. Kingi elulooraamatu autor Daniel de Visé kirjeldab Riley teekonda Mississippi deltast Memphisesse ja sealt edasi kogu maailma – puuvillakorjajana alustanud noore mehe eneseleidmist muusikas ja kujunemist bluusikuningaks. Kuid isegi kuulsana, lugematu hulga fännide iidolina said B.B.-le osaks katsumused, millest Daniel de Visé jutustab tõde ilustamata. Igal leheküljel tajub ka lugeja, kes ei pruugi olla bluusifänn, muusiku elu nagu mõnd tema mängitud lugu, näiteks „The Thrill is Gone“.

B.B. karjäär kulges imetluse ja tagasilöökide vahel, kuid ta tõusis alati jalule. Ajakirja Rolling Stone parimate kitarristide nimekirjas oli B.B. King kolmandal kohal. Mitu põlvkonda muusikuid, alates Jimi Hendrixist, Eric Claptonist ja Carlos Santanast kuni The Edge’ini, on pidanud B.B.-d oma eeskujuks.

 „Bluusikuningas B.B. King“ tutvustab muusiku elu tolleaegse maailma seaduste ja tõekspidamiste taustal. Kivistunud eelarvamuste ja lintšimise tunnistajaks olnud B.B. esines ligi kuuekümne aasta jooksul umbes üheksakümnes riigis ja andis viisteist tuhat kontserti – see oli omamoodi viis mineviku eest põgenemiseks. Nii mõnestki tema esinemisest, sealhulgas Chicago Cooki maakonna vanglas, on saanud legend. Autor on intervjueerinud hulganisti B.B. Kingi siseringi inimesi – perekonda, bändiliikmeid, abilisi, mänedžere ja paljusid teisi, kelle mälestused rikastavad ja elavdavad selle Mississippi bluusititaani elulugu. Kindlasti rõõmustavad lugejat rohked fotod autori enda, muusiku sõprade ja pereliikmete ning arhiivide kogudest, raamatu lõpus olev diskograafia, viited ja indeks.

28.95 €
tk
Koolibri kood 9021
Lehekülgede arv 576
Formaat 14 × 21 cm
Köide õmmeldud liimbrošüür
ISBN 9789985050132
Ilmumisaeg 13.10.2023
Saadavus Tartu esinduses 5
Saadavus Koolibri e-poes >5

Arvustused

Kaisa Ling B.B. Kingist: ta oli üks parimaid bluusilauljaid

Neit-Eerik Nestor, 31.10.2023 | Loe lisa

Stuudios on külas Kaisa Ling. Räägime B.B. Kingist ja tema uuest elulooraamatust

Andres Oja, 01.11.2023 | Loe lisa

Andres Oja: B.B King ütles, et mind ta oma klubisse diskoriks ei kutsuks

Annika Remmel, 02.11.2023 | Loe lisa

NÄDALA RAAMAT ⟩ B.B. King jäi vaatamata ängistavale elule üdini positiivseks ja oli laval pea 70 aastat

Kuku Raadio, Marek Strandberg, 17.11.2023 | Loe lisa

Bluusikuningas leidis oma saundi katkipillatud võimendist

Margus Haav, 23.11.2023 | Loe lisa

Faktid suurmehe müüti ei murenda

Kaisa Ling, muusik ja tõlkija, 25.11.2023 | Loe lisa

Vaata ka