Maia ja sõbrad

Autor Larõssa Denõssenko

Kunstnik Maria Foja

Tõlkija Ilona Martson

Sisututvustus

Selle raamatu ostuga toetad Ukraina lapsi! Raamatu müügitulu läheb Ukraina Kultuurikeskusele.

Ukraina inimõiguslase Larõssa Denõssenko muhe pildiraamat tuletab meile meelde laste õigust elada turvaliselt ja armastatuna, olenemata sellest, mitu vanemat neil on, kas nad on sõja või emigratsiooni tõttu lähedastest eraldatud või pidanud kodumaalt põgenema. Paljud lapsed on kogenud leina ja kaotust, kuid keegi ei saa neilt võtta õigust unistada.

„Maia ja sõbrad” on jutustus 17 erinevast perekonnast pärit klassikaaslasest. Sofia isa on jäänud kaduma lahingutes Venemaaga. Teise Sofia vanemad ei saanud kaua aega last, kuid said kingitud munarakud, millest sündis Sofia. Aksana elab koos isaga, sest tema ema on surnud. Krystyna elab vanaema juures, sest tema vanemad töötavad välismaal. Rajis on krimmitatarlane, kelle perekond pidi Vene okupatsiooni tõttu kodumaalt lahkuma. Tymko vanemad on lahutatud ning ta elab vaheldumisi ema ja isa juures. Petro on roma ja tal on väga suur perekond. Maial endal on seevastu kaks ema.

„Kirjutasin selle raamatu erinevatest Ukraina peredest pärit lastest 2017. aastal, kui Venemaa oli juba vallutanud Krimmi ning okupeerinud ajutiselt osa Donetskist ja Luhanskist,” ütles Larõssa Denõssenko intervjuus Helsinkin Sanomatele. Praegu töötab ta oma Kiievi kodu vannitoas, olles vene vägede õhurünnakute all. „Kujutan ette, et Maia üks klassiõde palvetab praegu pommivarjendis, teine kirjutab kirja oma Venemaal vangis istuvale isale ja kolmas on juba kaotanud lähedase. Tõenäoliselt alustavad sellel kevadel paljud lapsed uut elu mõnes Euroopa linnas. Sõda peetakse alati laste vastu. Oma raamatuga tahan maailmale hüüda, et minu riigi lapsed vajavad rahvusvahelist kaitset.”

Ukrainlanna Larõssa Denõssenko on tuntud kirjanik, jurist, inimõiguste aktivist, tele- ja raadioajakirjanik ning Ukraina PEN-i liige. Ta töötab ÜRO hea tahte saadikuna, et suurendada sallivust Ukrainas. „Maia ja sõbrad“ on Ukrainas väga tuntud, sest raamatu ilmudes 2017. aastal süüdistasid mitmed paremäärmuslikud rühmitused seda LGBTQ propagandas ja avaldasid kirjanikule survet, et ta tühistaks oma esinemise Lvivi raamatumessil. Süüdistused on absurdsed, sest raamatu 17 loost vaid üks räägib kahe emaga perest ning raamatu sõnum rõhutab armastust ja austust kaasinimeste vastu.

Raamatu on illustreerinud ukrainlanna Maria Foja. Ta on õppinud Kiievi Tehnikaülikooli vabade kunstide teaduskonnas. Foja on teinud illustratsioone Ukraina ajalehtedele, kirjastustele ja muule meediale.

14.90 €
tk
Koolibri kood 9283
Lehekülgede arv 64
Formaat 15 × 21 cm
Köide kõva kaas
ISBN 9789985049273
Ilmumisaeg 22.04.2022
Saadavus Tartu esinduses >5
Saadavus Koolibri e-poes >5

Vaata ka