Mona on 10-aastane tüdruk, kes kaotab üheks tunniks nägemise, ning arstid kardavad, et ta võib peagi pimedaks jääda. Tüdruku kunstihuviline vanaisa proovib probleemile omamoodi läheneda: ta hakkab koos lapselapsega salaja Pariisi suurimates muuseumides käima. Igal kolmapäeval külastatakse koos kas Louvre’it, Orsay või Beaubourgi muuseumit, kus erinevalt paljudest teistest külastajatest vaadatakse iga kord ühtainust teost. Viiskümmend kaks nädalat ja viiskümmend kaks suurmeistri tööd – vanaisa kirjeldused on elavad ja harivad, koos uuritakse teost, mõtestades samal ajal peale kunsti ka elu.
Kirjaniku ja kunstiajaloolase Thomas Schlesseri kaasahaarav romaan „Mona silmad“ on eelkõige lugu noore inimese sisemaailma tundmaõppimisest ja kasvamisest. Raamat võimaldab lugejatel samastuda peategelasega, otsida ja leida vastuseid isiklikele ja maailmavaatelistele küsimustele.
Raamat sisaldab kahel värvilisel poognal 52 kunstiteose reproduktsiooni Louvre’i, Orsay ja Beaubourgi muuseumist. Romaanist, mis ilmus Prantsusmaal 2024. aasta alguses, on kujunenud rahvusvaheline edulugu ja see on tõlgitud 37 keelde. Raamatut on võrreldud Jostein Gaarderi „Sofie maailmaga“, mis on lugejate filosoofilist maailmapilti avardanud juba ligi 30 aastat. Romaan „Mona silmad“ nomineeriti 2024. aastal ka mainekale kirjandusauhinnale Grand Prix RTL-Lire.