Nomaadimaa

Autor Jessica Bruder

Tõlkija Mari-Ly Tiitsmaa

Sisututvustus

„Maailmas on alati olnud rändjutlustajaid, hulkureid, lindpriisid, rahutuid hingi. Kuid praegu, kolmanda aastatuhande alguses on välja kujunemas uus rändurite hõim. Maanteede kutsele on vastanud inimesed, kes poleks end iial osanud nomaadina kujutleda. Nad loobuvad traditsioonilistest majadest ja korteritest, omandades selle asemel „ratastel kinnisvara”, nagu mõned seda kutsuvad: matkabussi, haagiselamu, vana koolibussi või tavalise vana luukpära. Nad kihutavad minema võimatute valikute eest, millega äkitselt seisavad silmitsi inimesed, kes alles eile kuulusid keskklassi.”

Jessica Bruderi raamat pole romaan autori fantaasias sündinud tegelastega. See on ajakirjanduslik uurimus olukorrast Ameerika Ühendriikides pärast 2008. aasta üleilmset majanduskriisi. Paljud inimesed jäid tööta, aga paljud ei suutnud majanduslikult hakkama saada keeruliste elumuutustega nagu haigus, lahutus, elukaaslase kaotus, säästudest ilmajäämine börsil, kogunenud väikelaenud, kinnisvarahindade langus ja üürihindade tõus, kindlustusfirma pankrot.

Nomaadid ei ole kodutud asotsiaalid ega boheemlaslikud hipid, vaid uus uhke rändhõim, kes elumuutustele kõige äärmuslikumalt reageeris. Läbi majandusliku šoki ja kogu senise elu kokkuvarisemise on nad taas jalgele tõusnud ja oma elu uuesti rööpasse saanud. Nad tunnevad ennast vabana, sõites sinna, kus on soodsamad olud ja paremad töökohad. Nad toetavad üksteist, luues sel moel ustava kogukonna. Kas see on maailma tulevik, üksikute julgete valik või tupiktee, seda näitab aeg.

Jessica Bruderi 2017. aastal ilmunud raamatust sai kohemaid bestseller. Nende inimeste lood liigutasid režissöör Chloé Zhaod sedavõrd, et ta väntas raamatu põhjal filmi. 2021. aastal sai „Nomadland” kokku kolm Oscarit: parima filmi, parima režissööri ja parima naispeaosalise tiitli. Filmis mängivad ka raamatu tõelised tegelased Linda May, Bob Wells, Swankie jt.

17.29 €
tk
Koolibri kood 9070
Lehekülgede arv 288
Formaat 14 × 21 cm
Köide õmmeldud liimbrošüür
ISBN 9789985048450
Ilmumisaeg 04.04.2022
Saadavus Tartu esinduses 3
Saadavus Koolibri e-poes >5